Bağımlılık Polikliniği
05 Temmuz 2023


DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIK POLİKLİNİĞİ (İNTERNET, OYUN, KUMAR VE YEME BAĞIMLILIĞI) ORDU EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ EK HİZMET BİNASI
KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİNDE HİZMET VERMEYE BAŞLAMIŞTIR.               Son 20 yıl öncesine kadar bağımlılık kavramı alkol ve madde ile birlikte anılmaktaydı. Gelişen teknoloji ve tüketim toplumu beraberinde alkol ve madde bağımlılığı dışında diğer bağımlılık türlerini de gündeme getirmiştir. Internet kullanımının vazgeçilmez olması, akıllı telefon kullanımı ile birlikte çevrimiçi olarak oyun, sanal sosyal aktiviteler ve diğer kullanımların artış göstermesi sonucunda internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve internet üzerinden kumar bağımlılıkları ortaya çıkmıştır. Bu bahsedilen bağımlılık türlerinin nörobiyolojik ve davranışsal özellikleri bilinen bağımlılık türleri ile benzerlik göstermektedir.

            Son yıllarda obezitenin tüm dünyada ve ülkemizde artış göstermesi, obezitenin nedenlerine yönelik araştırmaların yapılmasına neden olmuştur. Obezitenin psikolojik nedenleri ve sonuçları araştırıldığında, bazı obezlerde yeme bağımlılığı olduğu belirlenmiştir. Beslenme ve maddelerin ödül merkezinde benzer biyolojik etkilere sahip olmaları, obezitesi olan bireylerle madde bağımlısı hastalarla benzer davranışsal özelliklere sahip olmaları, hayvan deneyleri ve genetik çalışmalarda bu benzerliklerin gösterilmiş olması, obezitenin gelişiminde yeme bağımlılığının olabileceği hipotezini desteklemektedir.

            Yukarda bahsedilen davranışsal bağımlılıklar (internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı, kumar bağımlılığı ve yeme bağımlılığı) ile ilgili Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde poliklinik hizmeti verilmeye başlanmıştır.